Vertikálne zahrady a príslušenstvo pre zelene steny.

Vertikálne záhrady

Systém pixel garden, vertikálna záhrada a zelená stena.Systém pixel garden

Systém Green Pills, zelená stena a vertíkálna záhradaSystém Green Pills

Vertikálne Záhrady

V dnešnej dobe, kedy rýchlym tempom ubúda zelene a pribúda kamenných stavieb, či betónových plôch, v dobe kedy má človek
čoraz menej času na relax a len tak si vybehnúť do lesa, či parku, je priam obrovský záujem o toto "staro-nové" riešenie vertikálnych záhrad. 
Na vertikálnej záhrade je možné pestovať rastliny na kolmej stene vďaka čomu ušetríme miesto v malých a úzkych priestoroch, prípadne tak vytvoríme prirodzenú bariéru, alebo nový dizajnový prvok. Vertikálne záhrady sa môžu využiť v interiéroch aj v exteriéroch. Môžu sa takto pestovať nielen okrasné,
ale aj úžitkové rastliny - jahody vonku v exterieri, kde sa tým ušetrí plocha a nepožerú ich slimáci, alebo priamo v kuchyni môžeme mať bylinkovú stenu !

Výhody vertikálnych záhrad:

Skrášľujú a spríjemňujú priestory - prinášajú estetičnosť a príjemné podmienky a zároveň vizuálny komfort, Vplývajú pozitívne na duševnú pohodu ľudí, Čistia vzduch - rastliny riešia znečistenie, zachytávajú prach, zlepšujú okysličenie a relatívnu vlhkosť,  Vynikajúce termo-akustické vlastnosti systému pomáhajú znižovať energetickú spotrebu budov v zime (ochraňujú budovu pred chladom) a v lete (pôsobia ako prirodzený chladiaci systém) a zároveň pôsobia ako veľmi dobrý zvukový izolant vďaka substrátu a rastlinám (absorpcia približne 15 dB)

Prinášajú biodiverzitu na betónové múry budov a rodinných domov, ktorá je významným prínosom pre životné prostredie a rovnako aj pre obyvateľov žijúcich v ňom. Pomáhajú zlepšovať nielen kvalitu života, kvalitu vzduchu, ale tiež znižovať spotrebu energie a hlavne prinášajú kúsok zelene bližie k nám - do miest, resp. priamo do našich domovov, čím sa zvyšuje kvalitu bývania. Je pravda, že rastliny rástli na stavbách už od nepamäti, len ojedinele to však bolo zámerom architekta a táto vegetácia neraz narúšala konštrukciu či fasádu budov. 

Výber rastlín je rovnako dôležitý ako inštalácia steny a zavlažovania. Nie všetkým druhom rastlín vertikálne pestovanie vyhovuje. Niektorým prekáža absencia substrát. Suchomilné rastliny nebudú zvládať konštantné premokrenie. Preto sa v interiéroch obyčajne používajú rastliny pôvodom z trópov, alebo subtropického podnebia a podľa výberu sa reguluje potreba zavlažovania a osvetlenia. V exteriéroch je pri výbere rastlín dôležitá aj orientácia steny, na ktorú sa bude záhrada inštalovať. Väčšinou sa však všetko dá vyriešiť !